Myrta a její využytí

Rostlina je pojmenovány podle řeckého myrtos = myrta tedy od slova vonný balzám = myron. Některé z kultivarů se dokonce využívají na výrobu alkoholických nápojů - vína, kořalek. Vyráběl se z nich i elixír pro navrácení zdraví a síly.

Myrta obecná byla zasvěcena bohyni lásky a manželství Venuši Afrodité. Zároveň byla i rostlinou smuteční. Myrtové věnce mívali na hlavách novomanželé již ve starém Řecku a posléze i staří Římané. Myrtou býval zdoben i vstup do domu nevěsty a ženicha.

V Německou byl použit při svatebním obřadu první myrtový věneček až v roce 1583. Nová móda se pak ujala rychle. Ale nákup této tehdy vzácné rostliny byl finančně velmi náročný. O dva roky později se myrta dostala do Anglie. Věnečky z myrty byly stále dosti drahé, a tak se nahrazovaly rozmarýnou anebo , U nás se pěstovala téměř v každé domácnosti myrta jako symbol lásky a oddanosti od 19. století. Novomanželé ještě v den svatby sázeli myrtové výhonky, pečovali pak o ně, protože se věřilo, že když se myrta ujme, bude manželství šťastné, když myrta uschne, manželství nevydrží. Ve Francii se stromek myrty nosil dokonce do kostela ke svatebním u obřadu.

V jižní Evropě byla myrta uznávanou léčebnou rostlinou. Sloužila ke kořenění jídel ještě v dobách, kdy nebyl v Evropě znán pepř. Větévky myrty se dávaly v Řecku a starém Římě do piva i vína. Ženy té doby hojně využívaly tzv. Andělské vody vyráběné z myrty, jako prostředku k omlazování a k navrácení ztraceného půvabu.

Jak se vlastně o tuto kdysi tak vzácnou rostlinu starat?

Myrta nám bude vděčná za umístění na plném slunci anebo v polostínu, tam však tolik nepokvete. Vybíráme pro ni na zimu místnosti, kde teplota je mezi 2 - 15 °C. Dá se pěstovat i při vyšších teplotách, a to poměrně úspěšně, avšak tehdy vytahuje výhony a mohou ji snáze napadat škůdci.

Úspěch při pěstování budeme mít tehdy, pokud rostlinu budeme sprchovat anebo často rosit. Nesnáší stejně tak sucho jako trvalé přemokření. Nikdy neponechávejte pod ní v misce vodu! V zimě rostlinu zalévejte jen opatrně.

Při pěstování myrty nic nezkazíme ani aplikací listových hnojiv. V sezoně hnojíme ve čtrnáctidenních cyklech, v klidovém období a v zimě jedenkrát za šest týdnů. Myrtě také prospívá častá výměna vzduchu v místnosti, kde ji pěstujeme.

Od poloviny května můžeme rostliny letnit. A to na plném slunci nebo v polostínu a při dobré zálivce a vhodném hnojení. Myrta dobře snáší chladno, a tak ji můžeme dlouho letnit, Až do podzimu. Stačí, když ji uklidíme dovnitř před příchodem mrazíků.

Jestliže máme úspěch při pěstování, jistě bude zajímavé si rostlinu namnožit z vlastních řízků. Ty nejlépe koření od června do srpna, a to velmi úspěšně i ve vodě. Řízky je možné vsadit do květináčů se zeminou a přiklopit je sklenicí. Vytvoří se tak velmi vhodné mikroklima pro jejich zakořenění a růst.

Pokud budeme rostlinu rosit na noc anebo ji pěstovat ve velmi chladném prostředí, je možné, že se na ní rozšíří houbové choroby. Naopak, pokud bude myrta v suchém prostředí, v mělkých hliněných miskách, mohou rostlinu napadnout molice. Ty můžeme úspěšně ničit za použití žlutých lepových desek.

Myrtu lze také využít v kuchyni, zvláště pak její listy, které se přidávají v poslední fázi pečení ke grilovanému vepřovému nebo jehněčímu masu.

myrta
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky